Křečka? Proč ne, ale nějakého inteligentního.

27.04.2012 16:45
Náš křeček, co jsme si ho kdysi dávno pořídili a pojmenovali křeček Pokusník (dle jednoho dílu Simpsonových), byl pro nás nejbláznivější křeček na celém světě (to ale asi jen proto, že jsme jiného před ním ani po něm neměli).

Křeček futruje (naplňuje zásobníky).Nafutrovaný křeček (teda, zatím to má v zásobnících).

Pořídili jsme pro něj speciální klec položenou na asi 1,5  m vysoké skříni. Klec byla jednopatrová (přízemí a jedno patro) a aby se tam nenudil, dali jsme mu tam takové to kolečko na běhání. Křeček byl však sportovní nadšenec a pokud nejedl, tak běhal a běhal a pořád běhal až si z toho běhání úplně rozedřel pacičky. Aby chudák nepřišel o nohy, dali jsme mu kolečko mimo klec a jeho čas pro sport jsme mu omezovali podle potřeby. Pustili jsme ho z klece na zbytek povrchu skříně a nechali jsme ho chvíli sportovat. Pak jsme ho zavřeli zpátky do klece a byl klid.
Pokusník při své sportovní aktivitě.Jednou jsme ho zapomenuli zavřít zpět do klece. Křeček však byl ráno v kleci a klidně podřimoval. Postupem času se nám to stalo ještě několikrát. Jednou jsme křečka na svobodě sledovali a zjistili jsme, že křeček si dělá docela adrenalinové výlety po bytě (po kuchyni). Byl schopný sešplhat z 1,5 m vysoké skříně, šmejdil po kuchyni, zkontroloval všechny kouty v místnosti a pak se bez problémů vyšplhal po skříni zase zpátky nahoru a zalezl do klece.
Takhle to probíhalo nějakou dobu a křečkovi jsme v tomto začali věřit, že se pokaždé vrátí. Ale jednou, jednou se nevrátil. Dodnes je nám záhadou, kde se křeček ztratil. Nikdy jsme na to nepřišli, nikdy jsme ho nikde nenašli uschlého (a opravdu jsme ho hledali), mrtvého, ani žádného. Prostě nevíme. A jelikož jsme se z křečkova bytu přestěhovali někam jinam, bude asi na nových nájemnících aby křečka našli vysušeného třebas za kuchyňskou linkou. A nebo to byl opravdu inteligentní křeček a nějakým záhadným způsobem se mu podařilo dostat z bytu v sedmém patře a poté na svobodu z paneláku.
Pokud je to tak (a já bych mu to přála) ať se mu tedy daří.

—————

Zpět


Diskusní téma: Máme doma křečka.

Datum: 08.06.2018

Vložil: Alberthek

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate related is central to the section of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is situated just before the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, also called prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of varieties of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections from the rest with the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some in the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for health and wellness and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations weekly will prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most significant measure to take to be sure a proper prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you should choose prostate examination at least once per year.

—————